Bulimia, czyli problem, w którym tak naprawdę nie chodzi o jedzenie

ośrodek odwykowy lublin schodołazy nowe

Bulimia, z łaciny bulimia nervosa, czyli żarłoczność psychiczna, to jak sama nazwa mówi, zaburzenie odżywiania na tle nerwowym.

Jego najbardziej charakterystyczne cechy, to okresowe napady objadania, po których ma miejsce zachowanie kompensacyjne, czyli takie, które ma na celu zapobieganie skutkom spożycia nadmiernej ilości pożywienia.

W efekcie, chora ( bo zaburzenie dotyka przede wszystkim młodych kobiet) prowokuje u siebie wymioty, zażywa duże ilości środków przeczyszczających, głodzi się, intensywnie ćwiczy, czy też stosuje lewatywę.

Wszystko po to, aby pozbyć się jedzenia z żołądka, a tym samym również problemu, który tak naprawdę kryje się w jej psychice.

Zachowania tego typu, choć przynoszą chwilową ulgę, to jednak na dłuższą metę prowadzoną do silnych wyrzutów sumienia, depresji, a nawet prób samobójczych.

Przyczyn bulimii należy przede wszystkim upatrywać w takich zjawiskach jak: zaniżona samoocena i brak akceptacji dla własnej osoby, problemy rodzinne, problemy emocjonalne mające swoje źródło w dzieciństwie, czy też w niektórych przypadkach – uszkodzenie ośrodka sytości, który mieści się w mózgu.