Kiedy udać się do endokrynologa?

Całe dnie moglibyśmy spać, nie mamy na nic siły? A może nagle zaczęliśmy tyć, chociaż w naszej diecie i sposobie życia nic się nie zmieniło? Być może zauważamy odwrotne objawy, ciągle jemy, ciągle jesteśmy głodni, a mimo to cały czas chudniemy? Jeśli zauważymy u siebie tego typu rzeczy i czujemy, że zaczynają nas one niepokoić, to z pewnością warto się zapisać do endokrynologa. To on, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie mógł powiedzieć, co konkretnie nam dolega.

Nadczynność tarczycy

Może się okazać, że to nasze ciągłe tracenie na wadze, mimo dużej ilości jedzenia, jest spowodowane nadczynnością tarczycy. Tym problemem zajmuje się endokrynologia, a trzeba reagować szybko.

To oznacza, że nasza tarczyca działa bardziej niż powinna, jej funkcjonowanie jest silniejsze niż być powinno, przez co jakby organizm niszczy sam siebie poprzez szybsze spalanie, szybszy metabolizm. Oczywiście jeśli nie będziemy tego leczyć, to będzie dochodziło do innych powikłań, jak chociaż problemów z zajściem w ciążę. Dlatego też, im szybciej zostanie wykryty ten problem, im szybciej zaczniemy się leczyć, tym większa będzie szansa, że choroba zostanie na czas zatrzymana.

Niedoczynność tarczycy

Może być też inny problem z tarczycą.

Może się okazać, że będzie ona działała słabiej niż powinna. Wówczas mimo braku zmiany stylu życia i diety, będziemy gwałtownie tyć, nie będziemy mieć na nic sił, będziemy całe dnie spać, a i tak będziemy się czuli zmęczeni. Taka sytuacja również jest groźna, bo może się okazać, że któregoś dnia położymy się spać i już się nie obudzimy. Dlatego też, tego typu sygnałów nie możemy ignorować.

Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na odpowiednie badania, takie jak TSH, a następnie z ich wynikami udać się do endokrynologa. On po zapoznaniu się z nimi określi czy mamy niedoczynność czy nadczynność tarczycy i jakie leki powinny być nam zapisane. Oczywiście to jest choroba, z której nie można się całkowicie wyleczyć, to oznacza, że przynajmniej na razie, dopóki endokrynologia nie poczyni innych odkryć, osoby mające chorą tarczycę, muszą cały czas brać leki. Jednak jeśli będą je brali i to w odpowiednich dawkach, mają szansę żyć zupełnie normalnie.

Na co dzień nie przejmując się skutkami choroby, która pojawiła się w naszym organizmie. Endokrynolog może się pochwalić sporą wiedzą, dlatego też, jeśli martwi nas działanie naszego organizmu, to jak najszybciej powinniśmy się do niego udać. Może się wówczas okazać, że będzie w stanie nam pomóc i wystarczy, że zaczniemy przyjmować odpowiednie leki, a wszystko wróci do normy.