Niezbędnik aranżacji wnętrz

www.fahnen.pl izolacje wdmuchiwane

Piękne wnętrze, które będzie oddawać charakter domowników to marzenie każdej rodziny. Czasem jednak zdarza się tak, że wygenerowanych zostaje setka pomysłów pod wpływem impulsów z gazetowych inspiracji. Oprócz powyższego, wpływ na różne wizje mają oczywiście sami członkowie rodziny. W końcu każdy ma odmienny gust, każdemu co innego się podoba i przykuwa uwagę. Można jednak wysnuć kilka podstawowych porad, które pozwolą ujednolicić takie pomysły i sprawić, że przyszłe wnętrze zdobędzie serca wszystkich z osobna.

  • Projekt jest kluczem do sukcesu. Można o tym mówić godzinami, ale każdy się zgodzi, że choć raz w życiu coś zaplanował i bez tego planu ciężko byłoby uzyskać końcowe efekty. Aranżacja wnętrz jest więc sferą, która wymaga wręcz powszechnego projektowania.

    Bez tego punktu nigdy nie osiągnie się ani zamierzonego efektu (bo nie jest on nigdzie zapisany i nie wiadomo w sumie co było celem wyjściowym), ani nie dojdzie się do końcowej konfrontacji projektu z rzeczywistością. Projekt musi być podzielony na wyraźne strefy, zgodnie z ich przeznaczeniem. Przede wszystkim nie wolno pomijać żadnego pomieszczenia, choćby najmniejszego, ponieważ w rezultacie może okazać się, że odbiega ono od ogólnie panującego stylu. Bardzo ważne jest, aby dokładnie i precyzyjnie zająć się sferą wejściową, która wita zarówno domowników, jak i gości. Pomieszczenie jakim jest korytarz, czy inaczej zwany przedpokój – staje się przedsmakiem całego mieszkania i panującego w nim charakteru;

  • Spójność i harmonia w doborze elementów dekoracyjnych. Z pozoru wydaje się to dość banalne, choć tutaj projekty często polegają. Pamiątki z nad morza, drobiazgi od przyjaciół – pamiątki są oczywiście piękne i mogą wpasować się w otoczenie, choć należy je z rozwagą kolejno umieszczać. Pamiętajmy, aby ciężkie i masywne przedmioty nie stały obok małych i delikatnych.

    Oprócz tego nigdy nie ustawia się przedmiotów blisko siebie, tak by się stykały. Rujnuje to przestrzeń pomieszczenia, sprawiając jednocześnie chaos;

  • Jeden decyzyjny styl. Obranie jednego konkretnego stylu jest złotym środkiem do osiągnięcia wymarzonego, spójnego efektu. Obecnie rynek projektowy oferuje kilka nadrzędnych styli: klasyczny (charakterystyczne i zauważalne są tu drewniane i kamienne elementy, a ponad to zdobione oświetlenia i widowiskowe obrazy), kolonialny (cechuje się interakcją z dawnymi kulturami i zapożycza od nich podstawowe elementy, tworząc nowoczesne spojrzenie na dawne epoki), lata 20 i 30 (to okres w którym górowały proste meble na których można było przede wszystkim odpocząć), wiejski (przede wszystkim kwieciste lub pasiaste tapety, dopełnienia dodają drewniane elementy, panują dość proste, nieskomplikowane kształty), eklektyzm (nurt w architekturze wnętrz, obecnie bardzo powszechny, który polega na łączeniu starych, ponadczasowych elementów z nowoczesnością, tworząc przy tym wyraźnie zarysowany kontrast), minimalizm (wyróżnikiem stylu są neutralne kolory, połączone z kontrastowymi, wzbudzającymi duże zainteresowanie meblami, o wykończeniu zwykle geometrycznym).

Wszelkie wyżej wymienione elementy są jedynie zalążkiem do wykonania prawdziwie poprawnej aranżacji wnętrz. Nie ma stuprocentowej pewności, że każdy projekt, zrealizowany według wytycznych zaleceń osiągnie sukces. Z pewnością oprócz wiedzy i umiejętności potrzebny jest dryg do zasięgania po inspiracje i przeistaczania ich w rzeczywistość. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w tej kwestii – możemy prosić o konsultacje doświadczonych architektów wnętrz.