Urządzanie wnętrz – jak nie popełniać błędów

ocieplenie poddasza celulozą

Niemal każdy ma wizję własnego kąta, czterech ścian. Wyobrażenie to z kolei wyodrębnione jest na poszczególne pomieszczenia, co wiąże się niestety z brakiem późniejszej spójności w całościowym wnętrzu. Jest to główny problem projektowy osób, które nie mają doświadczenia i wiedzy. Chcielibyśmy przykładowo, aby kuchnia była nowoczesna, choć w salonie wolimy tradycyjne, obite tradycyjnym materiałem narożniki. Będąc osobą, która nie do końca wie jak się za to zabrać, istnieje niebezpieczeństwo wydobycia niechcianego efektu lub straty pieniędzy. Od tego kłopotu wywodzi się sporo innych, a oto niektóre z nich:

  • Sugerowanie się katalogami i inspiracjami z internetu. Jest to błąd spowodowany marketingowymi sztuczkami. Trzeba zdawać sobie sprawę, że nasze docelowe pomieszczenie i jego aranżacja nigdy nie będzie wyglądało identycznie jak na wyretuszowanym zdjęciu. Powodem takiego zakończenia może być nie tylko inny układ lub mniejsze metry kwadratowe. Nie wolno zapominać, że nawet delikatna zmiana koloru ścian lub zamontowanie okien w innym kształcie spowoduje zupełnie inny obraz końcowy;
  • Miksowanie stylów. Jednym z bardzo często popełnianych błędów jest inspirowanie się przeróżnymi stylami, co w efekcie sprawia, że poszczególne elementy wydają się być zapożyczone z odmiennych światów aranżacyjnych.

    Złotą zasadą jest prostota, spójna kolorystyka i ogólny styl;

  • Masywne meble do mieszkania w małych pomieszczeniach. Dużo mówi się o optycznym zwiększeniu lub zmniejszeniu pomieszczenia. Zabieg ten wykonuje się na kilka przeróżnych sposobów, choć nie wszyscy znają choćby jego podstawy. A wystarczy wiedzieć, że chaotyczne granie kolorami, które znacznie różnią się od elementów w pomieszczeniu – sprawią, że będzie wydawać się mniejsze. Podobny rezultat osiągniemy, kiedy w małych pomieszczeniach zdecydujemy się na masywne, ciężkie meble. Aby zachować proporcję, należy dobierać ,,lekkość’’ elementów zgodnie z metrami kwadratowymi pomieszczeń;
  • Otwarta kuchnia. Połączenie pomieszczenia w którym się gotuje z pokojem dziennym, dziś cieszy się sporą popularnością. Spowodowane to jest osiągnięciem nowoczesnego stylu, wrażeniem dużej przestrzeni. Nie zawsze jednak rozwiązanie to należy do poprawnych. Wszystko zależy od stylu życia przyszłych lokatorów. Jeśli lubią gotować – zapach z garnków rozniesie się po całym pomieszczeniu.

    Niektórzy to lubią, innych drażni. Warto więc postawić praktyczne podejście ponad wizualne zachcianki;

  • Emocje największym wrogiem aranżacji. Często dzieje się tak, że długo czekamy na kupno mieszkania i możliwość udekorowania go na swój sposób. Kiedy przychodzi ten wymarzony moment – działamy pod wpływem chwili. Oczywiście, sugerujemy się najnowszymi trendami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Pomimo wszystko zapominamy o najważniejszym – funkcjonalności. Złotą zasadą w projektowaniu wnętrz jest wyobrażenie sobie, czy za kilka, kilkanaście lat będzie nam służyło. Rzecz jasna w grę wchodzą remonty mieszkań, lekkie odświeżenia. Lecz po co zastanawiać się nad tym na etapie pierwszych realizacji projektowych? Zaczynając pracę nad ,,wymyślaniem’’ wnętrza domu lub mieszkania, należy pomyśleć o wszystkich członkach rodziny. Wszystko po to, by uniknąć młodzieńczego buntu dorastających dzieci, którzy po niedługim czasie będą żądali zmiany koloru ścian, mebli, co z kolei wiąże się z niebywałymi kosztami i stratą czasu.

Przedstawione wyżej błędy mają za zadanie uczulić ryzyko, związane z działaniami pod wpływem chwili i emocjom.

Należy pamiętać, że aranżacje wnętrz wiążą się z niemałymi kosztami, dlatego należy dobrze się do nich przygotować – stworzyć plan działania, kosztorys, obmyśleć funkcjonowanie w potencjalnych pomieszczeniach przez kolejne lata.

www.bambinowyszkow.edu.pl