Bulimia, czyli problem, w którym tak naprawdę nie chodzi o jedzenie
stomatolog dziecięcy
Bulimia, z łaciny bulimia nervosa, czyli żarłoczność psychiczna, to jak sama nazwa mówi, zaburzenie odżywiania na tle nerwowym.
Jego najbardziej charakterystyczne cechy, to okresowe napady objadania, po których ma miejsce zachowanie kompensacyjne, czyli takie, które ma na celu zapobieganie skutkom spożycia nadmiernej ilości pożywienia.
W efekcie, chora ( bo zaburzenie dotyka przede wszystkim młodych kobiet) prowokuje u siebie wymioty, zażywa duże ilości środków przeczyszczających, głodzi się, intensywnie ćwiczy, czy też stosuje lewatywę.
Wszystko po to, aby pozbyć się jedzenia z żołądka, a tym samym również problemu, który tak naprawdę kryje się w jej psychice.
Zachowania tego typu, choć przynoszą chwilową ulgę, to jednak na dłuższą metę prowadzoną do silnych wyrzutów sumienia, depresji, a nawet prób samobójczych.
Przyczyn bulimii należy przede wszystkim upatrywać w takich zjawiskach jak: zaniżona samoocena i brak akceptacji dla własnej osoby, problemy rodzinne, problemy emocjonalne maj ące swoje źródło w dzieciństwie, czy też w niektórych przypadkach – uszkodzenie ośrodka sytości, który mieści się w mózgu.
Polecane artykuły
Sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci
U dzieci w wieku około roku do trzech lata i starszych, często spotykaną dolegliwością jest choroba lokomocyjna, za którą odpowiada zbyt wrażliwy błędnik będący narządem równowagi. Maluchy mają zawroty głowy, nudności i wymiotują, co nie jest zbyt komfortowe, zwłaszcza, gdy czeka je długa podróż. A
Odmładzająca kąpiel w Bałtyku
studia trychologia Będąc nad polskim morzem wczasowicze zażywają kąpieli słonecznych, podczas których zdarza się im nie używać filtrów chroniących skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Takie zachowanie skutkuje mahoniową opalenizną, jednak tym sposobem bardzo łatwo o oparzenia słoneczne i inne cho